Eens even iets heel anders vandaag. Iets waar ik me vreselijk over loop op te winden. Ik zal het uitleggen.
Het Drentse landschap heeft de zo kenmerkende houtwallen. Hierboven zie je er eentje die nog redelijk het aanzien waard is. Toen Drente lang, lang geleden werd ontgonnen, werden deze wallen aangelegd als windkering om verspreiding van de zandverstuivingen tegen te gaan en erf en vee tegen de wind te beschermen. Maar dicht begroeid als ze waren, hielden ze ook vee in het daar binnengelegen stuk land. Tegelijkertijd hadden ze ook de functie van geriefbos. Dus bos om hout wat nodig was voor bouw of stookhout uit te kunnen halen. Op sommige plekken, langs de Drentse A bijvoorbeeld, worden deze houtwalen gekoesterd, in Midden Drenthe gaan ze daar heel anders mee om.
In de nabijgelegen woonwijk, waar ik veel met Troy rondsjouw, zijn er nog redelijk wat van die wallen intact. Soms zelfs zo breed, dat je er door kunt wandelen. Grote diversiteit aan bomen, Eiken, Berken, maar ook Hulst, Meidoorn, Hondsroos, Gelderse roos, Vlier, Wilg en Lijsterbes. Een genot in deze tijd al om door te lopen, vanwege de vele vogels.
Zwartkop, Merels, Lijsters, Vinkjes, Meesjes, Musjes, Winterkoninkjes, Boomklevers, Boomkruipers, Roodborstjes, Vlaamse gaaien en zelfs vele Spechten, hierboven zelfs het hol van een Specht, vliegen er rond.
Op particuliere gronden worden ze soms zelfs weer in ere hersteld, dit wordt een fraaie wal over tientallen jaren.
En vanuit de gemeente werde dure meidoornhagen geplant, om dat gevoel van landelijk wonen in het hart van Drente ( ja, daar werd groots mee geadverteerd bij de aanleg van de wijk zo'n 12 jaar geleden) weer op te roepen.
Maar dan wordt het voorjaar en komen de kettingzagen weer uit de stalling en dan vrees ik weer het ergste.
En na twee dagen noeste arbeid, is er dit over, van een eens zo fraaie dichte houtwal.
Hier nog zo'n rijtje. Je kunt zien dat ze een ietsie pietsie van natuurbehoud hebben begrepen, de inlandse eiken mogen blijven staan en ook van de brem en hulst blijven ze af. Maar waar zijn ze gebleven, de Lijsterbessen en Vliesbossen, die in het voorjaar vol prachtige witte bloemschermen zitten en in het najaar zwaar hun takken laten hangen van de bessen. Waar is de Gelderseroos, met zijn vuurrode bessen, waar de hondsroos, met zijn zachtroze bloemen en later rozenbottels? De Hazelaars, waar?
Foetsie, verdwenen, om nooit meer terug te zien. Want na aan aantal jaren dit soort rigoreuze snoeifestijnen,daar zijn ze goed in hier hoor, komt de onderbegroeing niet meer terug. En doordat er teveel snoeiafval blijft liggen, raakt de bodem verstoord en groeit er alleen dit nog....
...braam en brandnetel. Nou, dat is fraai gezicht! Daar worden we blij van. Dit is dus zo'n stukje wat al drie of vier keer, zorgvuldig gesnoeid is, elders in de wijk.
En waar moeten die vogels nu nestelen?
Want ook worden alle bomen tot meters hoogte zorgvuldig van zijtakken ontdaan. In dit hoge spul willen alleen nog Kraaien en Eksters een nest maken. En eigenlijk zijn door het eenzijdige snoieen, juiste deze bomen veel te hoog geworden. Die had men er vroeger al lang uitgehaald, voor een nieuwe balk in de schuur of zo. Dus veel gevarieerder kappen en snoeien, om alle soorten te behouden en jong aanwas weer de kans te geven groot te worden.
Kijk, daar kan ik me nu enorm over opwinden. Dus dan pak in de telefoon en bel de gemeente. Ik wordt terug gebeld zegt men, door de opzichter....binnenkort. Dat wil ik ook, want ik wil uitleg. En hopelijk kan ik dan iemand overtuigen, dat dit zo zonde is. Op veel plekken in Midden-Drenthe zijn de wallen al veranderd in saaie kale bomenrijen, hopelijk is er nog wat te redden.
En kunnen Troy en ik, en vele andere mensen die er van genieten, dat nog lang blijven doen. En krijgen de vogels weer ruimte, beschutting en voedsel. Hebben we het nog niet eens gehad over insecten, egels, marterachtigen, muizen, enz enz.
Ik zal de uitslag van het telefoontje met de gemeente hier t.z.t. ook laten lezen, ik ben benieuwd....
Maar om vrolijk af te sluiten, twee foto's van een spelende Figaro.
In zijn nieuwe krabton, dikke pret.
En ik heb nog een leuke middag voor de boeg. En moeten schaapjes en lente mandjes naar Honolulu, Wobbessen naar Saint Petersburg en Kerstelfjes en Lindeboomspul naar Erie, allemaal USA. Grappig, dat de bestellingen van de overkant van de plas, altijd tegelijk komen.
En natuurlijk alvast een fijn weekend. Tot het volgende berichtje en bedankt voor het aanhoren van mijn klaagzang. Delen van dit bericht wordt zeer gewaardeerd!
Meer lezen over de houtwallen als cultureel erfgoed, klik dan hier!